گزارش عملکرد

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. گزارش عملکرد
Learn these useful techniques

گزارش عملکرد 96

احتراما گزارش عملکرد سال 1396به شرح ذیل به حضور ارایه میگردد.

در فروردین ماه کمک هزینه معیشتی جمعا به مبلغ 40000000 ریال به کلیه مددجویان اراِیه گردید .تعداد 2 مورد مشاوره فردی     به مراجعین مثبت باشگاه صورت گرفت در رابطه با فرزند مددجو بود و مشاوره فردی دیگر در خصوص مشکلات مددجو با همسرش بود وباتوجه به تعطیلات نوروزی 1جلسه گروهی در این ماه برگزارگردید. 

در اردیبهشت ماه تعداد3جلسه گروهی با محوریت اشتغال زایی و همچنین راه های غلبه بر وسواس  وکنترل خشم برای اعضا برگزار گردید ،با عنایت به کمبود بودجه پذیرایی مناسبی نمیتوان از اعضا در جلسات داشت واین موضوع خود باعث کاهش تعداد حاضرین در جلسه میگردد.وهمچنین 2مورد مشاوره به مددجویان باشگاه مثبت با موضوع مشکلات مالی و بیکاری مددجو و همچنین 3مورد مشاوره پیش از آزمایش به افراد غیر مثبت و ارجاع به کلینیک مثلثی جهت انجام آزمایش صورت گرفت. یک مورد پرونده جدید برای مددجو تشکیل شد .

در خرداد ماه امسال،بمناسبت فرا رسیدن ماه مبارک رمضان بسته های حمایتی به کلیه مددجویان اهدا گردید.بسته های حمایتی معیشتی شامل ماکارانی، روغن ،چای،قند،پنیر،تن ماهی،صابون، شامپو،تاید می باشد.4 جلسه گروهی با موضوع عوامل وسوسه به مصرف مواد مخدر وآثار مخرب مواد  واشتغال زایی و6 مورد مشاوره فردی به مددجویان انجام شد که با موضوعاتی در یک راستا بامحوریت مشکلا ت مالی و مسائل مربوط به بیماریشان بود و تعدادی البسه در اختیار اعضا قرار داده شد.وهمچنین 3مورد کمک هزینه معیشتی در رابطه با کرایه منزل و همچنین پرداخت قبوض در اختیار 3نفر از اعضا قرار گرفت . در این ماه 3مورد آزمایش رایگان از مردم مراجعه کننده به باشگاه که مایل به حضور در کلینیک مثلثی جهت انجام آزمایش نبودند ،پس از مشاوره ،به عمل آمد که خوشبختانه نتایج هر سه مورد منفی بود.

تیر ماه باتوجه به گرمای شدید مراجعین باشگاه کاهش داشته وحتی با پرداخت هزینه رفت وآمدبه اعضا،باز هم این کاهش ملموس بود.در این ماه دوجلسه گروهی با موضوع مراقبت از خود  به اعضا آموزش داده شد.یک مورد پذیرش جدید خانم که همسرش چندین ماه پیش تشکیل پرونده داده بودند که پس از چندین جلسه مشاوره حاضر به تشکیل پرونده و حضورش در گروه درمانی در کنار همسرشان شدند.

در مرداد ماه نیز 3جلسه گروه درمانی با موضوع آشنایی با مواد روان گردان گل (ماری جونا) و مضرات آن برای اعضا در نظر گرفته شد .2 مورد کمک هزینه دندانپزشکی ویک مورد کمک هزینه سرپناه به اعضا ارایه شد ،و همچنین 3مشاوره فردی به اعضا ارایه گردیدو دو مورد مشاوره به افراد غیر مثبت ارایه گردید که باتوجه ب رفتار پرخطری که داشتند بر اساس صلاحدید به کیلینیک مثلثی ارجاع داده شدند.

در شهریور ماه امسال سه جلسه آموزش گروهی با موضوعات مهارت های زندگی برای اعضا برگزار گردید که در هرجلسه سه مهارت آموزش داده شد . همچنین در این ماه5 مورد مشاوره به اعضای باشگاه با موضوعاتی من الجمله دغدغه های همسر و فرزندان مددجو صورت گرفت که یکی از آن موارد تصمیم به فرزنددار شدن و نگرانی زن و شوهر در رابطه بااینکه فرزندشان درگیر بیماری نشود .همچنین3 مورد مشاوره به افراد غیرمثبت و ارجاع به کیلینیک مثلثی.2مورد کمک هزینه درمانی جهت انجام آزمایشات مربوط ب بیماری به مددجویان ارایه گردید.

خدمات روانشناسی:

در این شش ماه   12 جلسه کلاسهای آموزشی گروهی و 15 مورد مشاوره فردی در زمینه های مختلف از جمله مشاوره قبل از آزمایش و ارجاع به کلینیک مثلثی، مشاوره جهت  اشتغال، مشاوره جهت کمک به مشکلات خانوادگی و مشاوره درزمینه بهداشت و سلامت فردی انجام شد. و سعی دراین شده که  در جلسات از نظرات و پیشنهادات راهبردی برای عملکرد  بهتر افراد با باشگاه  و دیگر  ارگانهای  ذیربط صورت گیرد و همین امر باعث می شود که افراد حس کارآمدتری کنند  و بعضی از آنان عضو بسیار فعال باشگاه شوند .

جلسه مشاوره های فردی با موضوعاتی از قبیل رفع ناامیدی در زندگی، معرفی ویروس HIV و راه های انتقال و علائم ظاهری و بدنی این بیماری، زوج درمانی و حل مشکلات خانوادگی مراجعان، تکنیک های کنترل خشم، در ک متقابل، شیوه مناسب زندگی، آموزش شیوه های صحیح فرزند پروری، اصلاح روش های رفتاری، مشاوره پیش از آزمایش، معرفی برای آزمایشات به کلینیک مثلثی، تعیین اهداف بلند مدت برای زندگی و … بوده است.

جلسه های گروهی با موضوعاتی از قبیل کاهش استرس و افسردگی در زندگی، تنظیم ساعات خواب و بیداری در بهبود خودکارامدی ، شرایط زندگی بیماران، آگاهی دادن راجع به بیماری و انتقال این اطلاعات به افراد همنوع خود،جلسات پایبندی به درمان، تغذیه سالم، مراقبت در منزل، کنترل خشم و عصبانیت، آموزش درک متقابل در زندگی زناشویی و… برگزار شد.

در جلسه ای که راجع به کاهش استرس و افسردگی در زندگی برگزار شد ابتدا در مورد شرایطی که باعث ایجاد خلق پایین می شود صحبت شد که در این شرایط چه تفکرات و احساساتی به سراغ فرد می آیند. اینکه تفکرات احساسات انسان را می سازد و احساسات رفتار انسان را می سازد. بنابراین برای ایجاد تغییر در زندگی باید تفکراتمان را تغییر بدهیم که در نتیجه آن احساسات و در نهایت رفتار ما هم تغییر کند. راهکار هایی که برای این مشکل ارائه شد عبارت بود از : شناخت افکار منفی، شرایطی که این افکار را ایجاد می کند، پیدا کردن یک دوست صمیمی، تعیین ساعت خواب و بیداری مشخص، اعتقاد به خالق متعال و…

برگزاری جلساتی با فرزندان مددجویان باشگاه مثبت و انجام آزمون های وکسلر و آدمک گودینا و نمره گذاری نقاشی های آن ها صورت گرفت.

دمات مددکاری:

خدمات مددکاری از قبیل خدمات : اجتماعی ، حمایتی و پزشکی در شش ماهه اول سال96به شرح ذیل می باشد:

 • تماس با مددجویان و پیگیری وضعیت جسمی و روحی ایشان هر هفته
 • پذیرایی از مراجعین بوسیله چای و کیک
 • معرفی 9 نفر از مراجعین به کلینیک مثلثی برای انجام آزمایش اچ آی وی
 • معرفی 2 نفر از مددجویان جهت خدمات دندانپزشکی ودرمانی وپرداخت هزینه
 • کمک هزینه نقدی موردی برای 9 نفر از مددجویان
 • کمک هزینه معیشتی برای یک 5 نفر از مددجویان
 • پرداخت کمک هزینه تحصیلی به 3 نفر از مراجعان.
 • پذیرش و تکمیل پرونده عضویت 2 مراجع جدید در باشگاه مثبت.
 • پرداخت هزینه آزمایشات 2 نفر از مراجعان

در آخر بر خود لازم میدانیم مراتب سپاس وقدردانی باشگاه را به پاس حمایت وهمراهی  مدیر کل محترم بهزیستی استان جناب آقای دکتر رفیعیوهمچنین معاونت محترم پیشگیری سرکار خانم دکتر امینی وکارشناس برنامه جناب آقای مشایخی ،رسما اعلام نماییم.

گزارش عملکرد 95

موضوع حمایت از فرزندان اعضا و نیز اعضایی که به تحصیل مشغول هستند مورد نظر باشگاه قرار داشت وبه همین منظور کمک هزینه تحصیلی وهمچنین تعدادی لوازم والتحریر وکیف مدرسه در اختیار 7تن از اعضا قرار گرفت  .

در مهر ماه تعداد  دو جلسه گروهی با محوریت خود آگاهی و مهارت های حل مساله که جز مهارت های زندگی می باشد، برای اعضا برگزار گردید و  سه مورد مشاوره فردی به اعضا داده شد در رابطه با مشکلات مادی و روانی آنها.در این ماه بدلیل همزمانی با ماه محرم50 پرس غذای نذری بین 15نفر از اعضا توزیع گردید.و مراجعه دونفر غیر مثبت به باشگاه جهت مشاوره قبل از آزمایش و معرفی آنها به کلینیک مثلثی جهت انجام تست.

در آبان ماه سه جلسه گروه درمانی با موضوع امید به زندگی برای اعضا در نظر گرفته شد که در آن جلسه تست امید به زندگی اشنا یدر از اعضا گرفته شد و پس از تفسیر و نمره گذاری تست ، راهکارهای لازم به هریک از اعضا داده شد. هشت مورد مشاوره فردی به اعضا داده شد که به صورت تلفنی ادامه مشاوره پیگیری گردید.یک مورد هزینه دندان پزشکی ارایه شد. دو مورد مشاوره به افراد غیر مثبت ارایه شد. همچنین دو مورد تشکیل پرونده که جهت تکمیل پرونده  مددکار به بیمارستان مراجعه کرد. و توزیع 20عدد واکسن آنفولانزا به اعضای باشگاه.

در آذر ماه سه جلسه آموزش گروهی با موضوع اضطراب وعلایم پیشگیری و درمان برگزار گردید  وهمچنین انجام تست اضطراب بک که پس از آن تست تفسیر گردید و راهکارهایی برای کاهش اضطراب به افراد داده شد. در آذر ماه با توجه به هفته اطلاع رسانی ایدز تمرکز برنامه های این مرکز بر روی اطلاع رسانی وسیع وگسترده در فضای مجازی وهمچنین اطلاع رسانی محله محور؛با تمرکز بر سکونت گاههای غیر رسمی قرار گرفت.همچنین راه اندازی اتوبوس سلامت با همکاری بهزیستی استان ومرکز بهداشت استان به مدت یک هفته در مناطق آسیب خیز وهمچنین در مرکز شهر،در برنامه های هفته اطلاع رسانی ایدز انجام گرفت 1600مورد مشاوره وحدود

800 مورد تست سریع توسط اعضای باشگاه وسایر افراد حاضر در طرح انجام گرفت.تیمهای سیار باشگاه هم در سکونت گاههای غیر رسمی با ارایه بروشور ومشاوره اولیه اقدام به اطلاع رسانی در زمینه پیشگیری از ایدز وتشویق افراد دارای رفتار پرخطر جهت انجام آزمایش نمودند.

در دی ماه 2جلسه آموزش گروهی با موضوع خودباوری برگزار شد که در رابطه با باورهای غلط و باورهای درست بود و در مورد هریک توضیحاتی داده شد که هریک از اعضل در رابطه با خودباوری که نسبت به خود داشتند صحبت کردند و سعی شد

  که به خود باوری درستی از خود برسند.جلسه گروهی دیگری با موضوع راه های افزایش انگیزه در افراد صحبت شد که چطور افراد در زندگی دچار بی انگیزگی می شوند و برای انگیزه در زندگی راهکارهایی ارایه گردید

و جلسه گروهی دیگری با موضوع راه های افزایش انگیزه در افراد صحبت شد که چطورافراد در زندگی دچار بی انگیزگی می شوند و برای افزایش انگیزه در زندگی راهکارهایی ارایه گردید.

4جلسه مشاوره فردی با اعضا باشگاه انجام شد در رابطه با وضعیت نامناسب مسکن و کار که موجب مشکلات زیسادی از جمله پیشرفت بیماری آنان شده بود.

3مورد مشاوره به افراد غیر مثبت داده شد که بدلیل موقعیتی که در آن قرار داشتند نیاز به مشاوره داشتند وبا توجه به توضیحاتشان به کلینیک مثلثی جهت آزمایش ارجاع داده شدند.

در بهمن ماه 3جلسه گروهی برگزار گردید،در جلسه گروهی در رابطه با اینکه هریک از مددجویان چه شرایط روحی و جسمانی دارند صحبت شد وسعی شد که این موضوع در جلسه گروهی عنوان شود که حس همدلی بین اعضا ایجاد گردد و به همین خاطر اعضا با یکدیگر وارد صحبت شدند و شرایط خود را عنوان نمودند.

جلسه گروهی  با موضوع عوارض و مشکلات معنوی ناشی از مواد صحبت شد من جمله:جسمانی- روانی- اجتماعی بویژه معنوی که هریک از اعضا در رابطه با عوارضی که مصرف مواد برای آنان داشته است صحبت شد.

جلسه گروهی دیگری با موضوع حل مسیله عنوان شد شش گام آن برای مددجویان مطرح شد و هریک در رابطه با اینکه چگونه مسایل پیش رو را حل کنند صحبت شد.

و همچنین5 مورد مشاوره فردی به اعضای باشگاه داده شد در رابطه با اینکه عنوان کردند که چگونه در جامعه مورد قضاوت و انگ قرار گرفته اند و این مسیله باعث

عدم اعتماد به نفس آنان شده است و مشکلات اقتصادی که موجب بوجود آمدن مشکلات دیگری در زندگی آنها شده است. ودر رابطه با مشکلات اقتصادی و معیشتی خانواده و مشکلاتی که در خانواده برای اعضا بوجود آمده است

و همچنین ارتباط نامناسب و پرخاشگری یکی از فرزندان با مادرش که موجب نگرانی والدین شده است که جهت مشاوره فردی از فرزندش خواسته شد تا به باشگاه بیاید و با او صحبت شد.

3مورد مشاوره به افراد غیر مثبت داده شد که بدلیل رابطه جنسی پس از مشاوره به کلینیک مثلثی جهت انجام آزمایش ارجاع داده شد.

در اسفند ماه 2جلسه گروهی با موضوع عوامل گرایش افراد به سمت مواد مخدر صحبت شد و عوامل و عوارض اعتیاد برای اعضا عنوان شد و هریک از اعضا یان کردند که دلیل گرایششان به مواد مخدر چه بوده است و چه عوارضی در زندگی آنها

داشته است.

جلسه گروهی دیگری در رابطه با شرایط شغلی اعضا باشگاه تشکیل گردید که

اعضایی که حضور داشتند اظهار نارضایتی داشتند از شرایط شغلی خود و در جلسه صحبت شد که در رابطه با ایجاد شغلی مناسب و متناسب با شرایط روحی وجسمانی اعضا تلاش هایی صورت گیرد.

4جلسه مشاوره فردی با اعضای باشگاه انجام شد که از نگاه افراد جامعه به آنها ناراضی بودند و در زمینه مراجعه به دندان پزشک و مسایل درمانی دچار مشکل شده بودند به دلیل عدم همکاری پرسنل کادر درمانی با این افراد.

2مشاوره به مراجعین غیر مثبت داده شد که بدلیل رابطه جنسی تمایل به مشاوره و انجام آزمایش داشتند که پس از مشاوره به کلینیک مثلثی ارجاع داده شدند.

و کارگاه آموزشی برای دانشجویان دانشگاه اراک با موضوع پیشگیری از ایدز و اعتیاد برگزار گردید.

همچنین ازابتدای سال جاری 4مورد پذیرش اعضای جدید مثبت در باشگاه صورت گرفته است.که طی برگزاری یک جلسه گروهی توضیحاتی در رابطه با راه های پیشگیری و انتقال از بیماری برایشان توضیح داده شد تا با ناآگاهی موجب انتقال بیماری خود به دیگران نباشند.

اقدامات صورت گرفته در سال 1395

27 جلسه آموزش گروهی وتعداد 46 مورد مشاوره فردی انجام گردید.         خدمات مددکاری  وحمایتی ارایه شده به مدد جویان شامل:40مورد کمکهای معیشتی ونقدی،7مورد کمک هزینه خدمات پزشکی ودرمانی،5مورد مراجعه مددکار به بیمارستان ورایگان نمودن هزینه های بستری اعضا؛7مورد کمک هزینه تحصیلی ولوازم التحریر، یک مورد کمک هزینه عینک وخدمات چشم پزشکی،3 مورد پرداخت هزینه های دندانپزشکی ویک مورد کمک هزینه سرپناه و 20 عدد واکسن آنفولانزا همچنین پرداخت هزینه های رفت وآمد جلسات مراجعین شهرستانی و پذیرایی می باشد و همچنین کمک هزینه نقدی و غیرنقدی(لباس و…)به مناسبت عید به اعضا داده شد.

لذا مراتب جهت استحضار واقدامات مقتضی به حضور ارایه میگردد. .

اقداماتی که برای هفته ایدز انجام شد بدین شرح می باشد:

1-نصب 12 بنر بزرگ در نقاط پرتردد شهر با ابعاد 3در4

2-آماده سازی 30عدد کاوربا لوگوی باشگاه جهت استفاده تیم های سیار اطلاع رسان

3-آموزش 20نفر از اعضای داوطلب باشگاه جهت فعالیت درتیم اطلاع رسانی به مدت ] چهارساعت

4-رایزنی واخذ مجوز جهت گرفتن یکدستگاه اتوبوس برای پایگاه مشاوره وتست سریع ایدز

5-رایزنی با استانداری مرکزی وپلیس راهنمایی ورانندگی جهت گرفتن مجوز استقرار اتوبوس در مرکز شهر(باغ ملی)

6-ارایه 7000عدد بروشور در این هفته به عموم مردم

7-ارایه 1000جلد کتابچه آموزش پیشگیری از ایدز به عموم مردم

8-2000مورد مشاوره در خصوص راههای انتقال وپیشگیری از ایدز توسط تیم های داوطلب ومشاوران مستقر در پایگاه

9-1000مورد مشاوره پیش از آزمایش به افرادی که آزمایش داوطلبانه ایدز دادند.

10-ارایه 300عدد بروشور به اعضای پویش سه شنبه های بدون خودرو وجلب حمایت این پویش از کمپین روبان قرمز

11-اطلاع رسانی گسترده در فضای مجازی درهفته اطلاع رسانی ایدز

12-ایجاد کمپین روبان قرمز در فضای مجازی وایجاد حس همدلی با بیماران

اچ آی وی ایدزبا هدف کاهش انگ وتبعیض نسبت به این بیماران

13-انجام 800مورد تست سریع ایدز در پایگاه سیار باشگاه

لازم به ذکر است برنامه های این هفته با مشارکت بهزیستی استان،مرکز بهداشت استان وحمایت استانداری مرکزی وسازمان اتوبوسرانی انجام شد.

از جمله فعالیتهای دیگر باشگاه در این سال تشکیل تیم فوتسال اعضای داوطلب غیر مثبت باشگاه وشرکت در جام داوطلب بود که با هدف ترویج فعالیت های داوطلبانه انجام گرفت .

در آخر بر خود لازم میدانیم مراتب سپاس وقدردانی باشگاه را به پاس حمایت وهمراهی       مدیر کل محترم بهزیستی استان جناب آقای دکتر رفیعیوهمچنین معاونت محترم پیشگیری سرکار خانم دکتر امینی وکارشناس برنامه جناب آقای مشایخی ،رسما اعلام نماییم.

گزارش عملکرد 94

ریاست محترم بهزیستی شهرستان اراک :  

باسلام و احترام؛

عملکرد باشگاه مثبت اراک در شش ماهه اول سال 1394 به حضورتان ارایه  میگردد.

خدمات روانشناسی:

در این شش ماه 21 جلسه کلاسهای آموزشی گروهی و 25 مورد مشاوره فردی در زمینه های مختلف از جمله مشاوره قبل از آزمایش و ارجاع به کلینیک مثلثی، مشاوره جهت  اشتغال، مشاوره جهت کمک به مشکلات خانوادگی و مشاوره درزمینه بهداشت و سلامت فردی انجام شد. و سعی دراین شده که  در جلسات از نظرات و پیشنهادات راهبردی برای عملکرد  بهتر افراد با باشگاه  و دیگر  ارگانهای  ذیربط صورت گیرد و همین امر باعث می شود که افراد حس کارآمدتری کنند  و بعضی از آنان عضو بسیار فعال باشگاه شوند .

جلسه مشاوره های فردی با موضوعاتی از قبیل رفع ناامیدی در زندگی، معرفی ویروس HIV و راه های انتقال و علائم ظاهری و بدنی این بیماری، زوج درمانی و حل مشکلات خانوادگی مراجعان، تکنیک های کنترل خشم، در ک متقابل، شیوه مناسب زندگی، آموزش شیوه های صحیح فرزند پروری، اصلاح روش های رفتاری، مشاوره پیش از آزمایش، معرفی برای آزمایشات به کلینیک مثلثی، تعیین اهداف بلند مدت برای زندگی و … بوده است.

جلسه های گروهی با موضوعاتی از قبیل کاهش استرس و افسردگی در زندگی، تنظیم ساعات خواب و بیداری در بهبود خودکارامدی ، شرایط زندگی بیماران، آگاهی دادن راجع به بیماری و انتقال این اطلاعات به افراد همنوع خود،جلسات پایبندی به درمان، تغذیه سالم، مراقبت در منزل، کنترل خشم و عصبانیت، آموزش درک متقابل در زندگی زناشویی و… برگزار شد.

در جلسه ای که راجع به کاهش استرس و افسردگی در زندگی برگزار شد ابتدا در مورد شرایطی که باعث ایجاد خلق پایین می شود صحبت شد که در این شرایط چه تفکرات و احساساتی به سراغ فرد می آیند. اینکه تفکرات احساسات انسان را می سازد و احساسات رفتار انسان را می سازد. بنابراین برای ایجاد تغییر در زندگی باید تفکراتمان را تغییر بدهیم که در نتیجه آن احساسات و در نهایت رفتار ما هم تغییر کند. راهکار هایی که برای این مشکل ارائه شد عبارت بود از : شناخت افکار منفی، شرایطی که این افکار را ایجاد می کند، پیدا کردن یک دوست صمیمی، تعیین ساعت خواب و بیداری مشخص، اعتقاد به خالق متعال، ورزش کردن، مشورت با افرادی که به آنها اطمینان کامل داریم و افراد شایسته ای هستند، سرگرم کردن خود به فعالیت های روزانه و ..

خدمات مددکاری:

خدمات مددکاری از قبیل خدمات : اجتماعی ، حمایتی و پزشکی در شش ماهه آخرسال 93 به شرح ذیل می باشد:

 • تماس با مددجویان و پیگیری وضعیت جسمی و روحی ایشان هر هفته
 • پذیرایی از مراجعین بوسیله چای و کیک
 • معرفی 6 نفر از مراجعین به کلینیک مثلثی برای انجام آزمایش اچ آی وی
 • معرفی 4 نفر از مددجویان جهت خدمات دندانپزشکی ودرمانی وپرداخت هزینه ها
 • کمک هزینه نقدی موردی برای 9 نفر از مددجویان
 • کمک هزینه معیشتی برای یک 5 نفر از مددجویان
 • پرداخت کمک هزینه تحصیلی به 3 نفر از مراجعان.
 • پذیرش و تکمیل پرونده عضویت 4 مراجع جدید در باشگاه مثبت.
 • پرداخت هزینه آزمایشات 2 نفر از مراجعان.
 • برگزاری دو جلسه با شورای شهر جهت حمایت گیری.
 • حمایت گیری جهت خدمات دندان پزشکی، با تخفیف 70درصدی برای اعضای باشگاه.

گزارش عملکرد 93

ک : برقراری همایش و جلسات در مناسبتها و تقدیر و تشکر از افراد گروه همسان که در امر پیشگیری مثبت فعال می باشند با دادن جوایز و کمک هزینه های مالی

ل: خرید لباس کمک هزینه ارزاق عمومی و جشن تولد برای کودکان و نوجوانان اچ آی وی مثبت به عنوان مثال جهت نوروز سال 1392 وپرداخت بن های غیر نقدی در سال 92 و 93 برای مراجعین باشگاه مثبت تعدادی لباس و بسته هایی تحت عنوان سبد هدیه نوروز تهیه شد که در اختیار آنان قرار گرفت .

همچنین حمایتهای دیگری از جمله مشاوره به افراد HIV  مثبت در زمینه ازدواج و همسریابی و نیز آموزش ارتباط جنسی ایمن تر و در اختیار قرار دادن کاندوم رایگان به مراجعین و شیوه استفاده صحیح از آن . و نیز استفاده از پتانسیل اعضای باشگاه در جهت اقدامات رفاهی و تفریحی مانند استفاده از امکانات ورزشی نظیر استخر و مکانهای ورزشی به صورت رایگان و تشکیل گروه های پیاده روی ، ایجاد محیطی شاد و پر انرژی برای اعضای باشگاه مثبت ، پخش موسیقی و …

در سال گذشته 40 جلسه درمان گروهی با موضوعات مرتبط و 108 مورد مشاوره فردی به اعضا ومتاثرین در محل باشگاه ارائه گردید.

باشگاه مثبت اراک امیدوار است در سایه کرامت و لطف خداوند و با استعانت از مسئولین محترم استان به خصوص معاونت محترم پیشگیری سازمان بهزیستی در جهت کاهش بخشی از مشکلات افراد HIV مثبت گام برداشته و با ایجاد آگاهی در بین عموم افراد جامعه در جهت پیشگیری مثبت موثر و مفید واقع شود .

مدیریت محترم بهزیستی شهرستان اراک

با سلام و احترام ، گزارش اقدامات صورت گرفته در باشگاه مثبت اراک به شرح ذیل به حضور ایفاد می گردد :

1-جذب اعضا : در خصوص جذب اعضا جلسات آموزشی در محل باشگاه و همچنین اطلاع رسانی توسط تیم سیار مرکز در پاتوق های مصرف کنندگان مواد صورت گرفته است . 3مورد پذیرش اعضا درشش ماهه دوم 1393

یکی از مهمترین مسائل ایجاد آگاهی در مورد شیوه های انتقال و عدم انتقال HIV است چرا که این موضوع چه برای کسانی که با HIV زندگی می کنند و چه برای افرادی که با این افراد ارتباط دارند ایجاد مشکل در برقراری ارتباط می نمایند . لذا یکی از اهداف باشگاه مثبت اراک ایجاد آگاهی از طریق آموزش مستقیم و غیر مستقیم در این افراد می باشد . در این خصوص استفاده از گروه همسان نیز مد نظر قرار دارد .

2-آموزش همتایان : در باشگاه مثبت اراک آموزش گروه همسان از اولویت های برنامه های پیشگیری می باشد به این دلیل که از بین خود گروه و جامعه هدف می باشند و با فرهنگ و شرایط گروه آشنایی دارند ، گروه او را می پذیرند و از خود می دانند و از همه مهمتر اینکه گروه همسان ، آموزش دیده می تواند در هر جایی از شوتینگ ها گرفته تا خیابان و ایستگاه اتوبوس و … آموزش خود را ارائه دهند به همین علت در باشگاه مثبت آموزش همتایان توسط کارشناسان این مرکز با معیارهای مناسب انتخاب همتایان مثل : مهارتهای گوش دادن و ارتباط گرفتن ، انگیزه ، تشابه با گروه هدف و زمینه های فرهنگی (جنس ، سن و….) صورت می گیرد .

از نکاتی که در آموزش این گروه مورد توجه است ، دلسوز بودن و به فکر دیگر افراد جامعه بودن ، تمایل به کمک به دیگران و تمایل به کسب هویت مشخص به عنوان فردی که در برنامه پیشگیری از ایدز فعال است می باشد همچنین در جلسات آموزش این گروه مسایلی چون استفاده صحیح از کاندوم و تزریق صحیح مد نظر قرار گرفته است ، تا به گروه مخاطب خود آموزش دهند .

3-پیشگیری مثبت با رویکرد اجتماع محور : در این شیوه علاوه بر خدمات حمایتی ، از افرادی که با HIV زندگی می کنند کمک گرفته می شود تا علاوه بر مراقبت از خود ، مراقبت های لازم برای عدم انتقال ویروس به دیگران را نیز انجام دهند در باشگاه مثبت اراک با مسئولیت دادن به هر یک از افراد به صورت داوطلبانه سعی می شود تا آنها باشگاه مثبت را متعلق به خود دانسته و با ایجاد احساس تعلق در آنها زمینه های استفاده در برنامه های پیشگیری مثبت را فراهم نمود . از مسئولیتهای ساده نظیر پذیرایی گرفته تا برگزاری جلسات آموزشی و جلسات همفکری در مورد مشکلات مشترک و ایده و تفکر در مورد اشتغال زایی ، شناسایی موانع و اینکه خود افراد چطور می توانند در برطرف نمودن مشکلات و موانع مفید واقع شوند .

4-حمایت روانی و مشاوره ای : باشگاه مثبت در جهت رفع مشکلات روحی و روانی افرادی که با HIV زندگی می کنند و نیز خانواده های این افراد جلسات مشاوره فردی ، گروه درمانی و خانواده درمانی خود را توسط روانشناسان این مرکز برقرار نموده است مشاوره پیش از آزمایش مشاوره پس از آزمایش مشاوره در بحران و همچنین مشاوره پیشگیرانه برای افرادی که هنوز آلوده به ویروس نشده اند .

کلیه مشاوره های انجام شده با رعایت اصل رازداری و بدون هیچگونه قضاوت و با همدلی و اعتماد سازی و ایجاد اطمینان صورت میگیرد و هدف این است  که انگیزه فرد برای تداوم جلسات افزایش یابدو ادامه جلسات به صورت داوطلبانه باشد . برگزاری 2کارگاه پیشگیری از ایدز…برگزاری جلسات درمان گروهی 42 مورد و108 مورد مشاوره در محل باشگاه و 43 مورد مشاوره در غرفه روز ایدز

ومعرفی بیش از 60 نفر بعد از مشاوره به کلینیک مثلثی جهت انجام آزمایش داوطلبانه.

5-گروه PA : یکی دیگر از اقداماتی که مورد نظر باشگاه مثبت اراک می باشد و هنوز اجرا نگردیده است تشکیل جلسات HIV مثبت های گمنام است . تشکیل این گروه خودیاری می تواند زمینه ساز تحول بزرگی در شرایط روحی و روانی و روند درمانی بیماران HIV باشد . سعی ما در باشگاه مثبت بر این است که امسال زمینه تشکیل و فعالیت این گروه را ایجاد نماییم .

6-اقدامات حمایتی : باشگاه مثبت اراک از شروع فعالیت خود اقدامات حمایتی خود را که شامل حمایت های اجتماعی و مددکاری ، حقوقی و قانونی ، بیمه ای و درمانی ، کارآفرینی و اشتغال زایی و تسهیل کار مراجعین خود در ارتباط با ارگانهای دیگر با دادن معرفی نامه و همچنین خدمات دیگر از مراجعین خود حمایت به عمل آورد . برخی از اقدامات صورت گرفته بدین شرح می باشد :

الف : پذیرایی از مراجعین بوسیله ناهار ، میوه ، چای و میان وعده

ب : معرفی مراجعین فاقد او.راق هویتی (شناسنامه و کارت ملی ) به اداره ثبت احوال جهت دریافت مدارک المثنی و پرداخت هزینه های مربوطه و رفع موانع قانونی

ج: معرفی بیماران فاقد دفترچه بیمه و اخد دفترچه بیمه درمانی و پرداخت هزینه های مربوط

د : معرفی بیماران به پزشک متخصص بیماری های عفونی و پرداخت ویزیت و هزینه های داروهای تجویز شده توسط متخصصین

ه: معرفی بیماران نیازمند به خدمات دندانپزشکی ، به دندانپزشک و در صورت نیاز به پروتز پرداخت کمک هزینه پروتز و پرداخت هزینه های دندانپزشکی ،2 مورد کمک هزینه خدمات دندانپزشکی

و: اقدامات حمایتی رفع مشکلات حقوقی و قانونی افراد HIV مثبت توسط مددکار باشگاه در صورت نیاز همراهی مددکار با افراد در دادگاه یا مراجع قانونی ،10 مورد مراجعه به مددکاری بیمارستان ولی عصر..11مورد رفع مشکلات قانونی ودستگیری توسط پلیس در سال 1393

ز: ارتباط با خانواده های افراد HIV مثبت و سعی در رفع مشکلات خانوادگی و جلب حمایت خانواده از بیماران توسط مددکار مرکز ،22 مورد ارتباط با خانواده ها در سال 1393

ح : کمک به بیماران در شرایطی که نیاز به مراقبت در منزل دارند و تامین بخشی از هزینه ها 3مورد کمک های موردی در دوران بستری اعضا در سال 1393

ط: کمک هزینه اشتغال ، در شرایطی که تعدادی از افراد HIV مثبت با کمک یکدیگر طرح زودبازده اشتغال زایی داشته باتشند ، باشگاه مثبت کمک هزینه هایی تحت عنوان اشتغال زایی به افراد فوق ارائه خواهد داد و همچنین افرادی که برای اشتغال نیازند کمک هزینه باشند .یک مورد کمک هزینه اشتغال

و معرفی 3 نفر جهت کارهای موقت

ی: کمک هزینه به زنان HIV مثبت که صاحب فرزند می شوند و جهت پیشگیری از انتقال قادر به شیردهی به فرزند خود نیستند و برای تهیه شیر خشک با مشکل مالی مواجه هستند  .

گزارش عملکرد 92

باسلام و احترام، عملکردیکساله(1392) باشگاه مثبت اراک در راستای اهداف پیشگیرانه و توانمند سازی بیماران اچ آی وی مثبت و افراد متاثر از این بیماری، به حضور ارسال میگردد

آموزش ومشاوره:

در باشگاه مثبت آموزش ومشاوره بخش مهم و عمده ای از فعالیت باشگاه را تشکیل میدهد. در یکسال گذشته 120 جلسه مشاوره فردی و 70 جلسه گروهی برای اعضا تشکیل شده است.

بدین صورت که در شش ماهه اول 72 جلسه مشاوره فردی و 35 جلسه مشاوره گروهی و شش ماهه دوم 48 جلسه مشاوره فردی و 35 جلسه گروهی برای اعضا برگزار شده است

     مشاوره گروهی:

در جلسات گروهی در ارتباط با راههای انتقال ویروس اچ آی وی، راههای پیشگیری، عدم انتقال به دیگران، مهارتهای زندگی، مهارت مقابله با خشم (علل ایجاد آن و رویکردهای مواجهه با خشم از جمله : بیان کردن خشم ، سرکوب کردن و آرام کردن خود ، با توجه به اینکه خشم باعث می شود که سطح سی دی 4 مبتلایان به HIV     پایین بیایید ) ، اعتماد به نفس (راهکارهای افزایش اعتماد به نفس از جمله : مثبت فکر کردن ، مثبت حرف زدن ، گرفتن مسئولیت در خانه و جامعه ، ایجاد یک سیستم حمایت کننده قوی از اعضای خانواده و دوستان و … ) ،  ایجاد فضای همدلی و صمیمیت بین مددجویان باشگاه که تجربیاتشان را در اختیار هم بگذارند و یکدیگر را درک و راهنمایی کنند .

     و در آخر روشهای مقابله با مسایل و مشکلاتی که این بیماران بواسطه ابتلا با آن درگیر هستند بحث و تبادل نظر شده است و در آخر راهکارهایی به این عزیزان ارایه شده است. 

مشاوره فردی:

مشاوره های فردی بیشتر در زمینه شناساندن ویروس اچ آی وی و راههای پیشگیری و عدم انتقال به دیگران و معرفی افراد در معرض خطر به کلینیک مثلثی صورت پذیرفته است.

ü  مشاوره پیش از آزمایش که شامل افرادی میشود که رفتار پرخطر داشته اند یا به نوعی در معرض ویروس اچ آی وی قرار داشته اند. و معرفی این افراد به کلینیک مثلثی و ترغیب آنها به انجام آزمایش

ü  مشاوره پس از آزمایش برای افرادی که نتیجه آزمایش ایشان مثبت بوده و نیاز به راهنمایی و مشاوره و آشنایی با راههای پیشگیری و عدم انتقال به دیگران داشته اند.

آموزش همتایان:

در آموزش همتایان که بخش مهمی از فعالیت باشگاه مثبت را شامل میشود در صدد بر آن آمدیم تا با آموزش ماجعین از بین خودشان افرادی را تحت عنوان گروه همسان انتخاب کنیم تا بتوانند برای همنوعان خودشان مطالب آموزشی و ارتباط میان فردی مثل گوش دادن صحیح، انگیزه، دلسوز بودن وبه فکر دیگر افراد جامعه بودن، کسب هویت، تمایل کمک به دیگران و….آموزش دهند تا گروه هدف با اصول پیشگیری از ایدز آشنا شوند.

عناوین و موضوع جلسات با نظر . خواست خود مراجعین انتخاب میشود در جلسات از مراجعین دعوت میشود تا برای اعضا احساس ها و تجربیاتشان را در مورد موضوع جلسه بیان کنند.

     اقدامات حمایتی:  

باشگاه مثبت اراک از شروع فعالیت خود اقدامات حمایتی خود را که شامل حمایتهای اجتماعی و مددکاری، حقوقی و قانونی، بیمه ای و درمانی، کارآفرینی و اشتغال زایی، تسهیل کار مراجعین خود در ارتباط با ارگانهای دیگر با دادن معرفی نامه و هم چنین خدمات دیگر از مراجعین خود حمایت به عمل می آورد.

برخی از قدامات صورت گرفته به شرح زیر میباشد:

v پذیرایی از مراجعین بوسیله ناهار، چای و میان وعده
v معرفی 2 نفر از مراجعین فاقد اوراق هویتی (شناسنامه و کارت ملی) به اداره ثبت احوال جهت دریافت مدارک المثنی و پرداخت هزینه های مربوطه و رفع موانع قانونی
v معرفی 8 نفر از اعضای باشگاه و 2نفر از متاثرین فاقد دفترچه بیمه و اخذ آن و پرداخت هزینه های مربوطه

 •  

v 14 مورد کمک های مالی معیشتی و15 مورد کمک مالی موردی به افراد اچ آی وی مثبت باشگاه

 •  

v کمک هزینه تهیه مسکن برای 4 نفر از اعضا

 •  

v کمک هزینه اشتغال به 2 نفر از اعضا

 •  

v معرفی 7نفر از اعضا جهت اشتغال

 •  

v کمک هزینه های دارویی و درمانی برای 11نفر از اعضا

 •  

v کمک هزینه تحصیلی برای دو نفر از متاثرین
برقراری همایش و جلسات در مناسبتها و تقدیر و تشکر از افراد گروه همسان که در امر پیشگیری مثبت فعال می باشند با دادن جوایز و کمک هزینه های مالی

برگزاری افتتاحیه رسمی باشگاه مثبت : 

در تاریخ 25/4/1392 مراسم افتتاحیه رسمی باشگاه مثبت اراک در محل باشگاه با حضور جمعی از مسئولین سیاسی و اجتماعی استان ، از جمله : معاونت محترم سیاسی استانداری جناب آقای نصرالهی ، مدیر کل محترم بهزیستی و معاونین و ریاست محترم شورای شهر، جناب آقای دکتر منصوری  نماینده مرکز بهداشت استان ، ریاست محترم دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر و سایر مسئولین  برگزار گردید .

اقدامات روز جهانی ایدز

 •  برگزاری جلسه با محوریت اهمیت مراقبت از خود و دیگران برای اعضا
 •  پذیرایی میان وعده و نهار
 •  اطلاع رسانی عمومی (پخش بروشورهای باشگاه و همچنین پخش روبانهای نمادی اچ آی وی بین عموم مردم)
 •  برگزاری جلسه اطلاع رسانی عمومی با هدف پیشگیری نوع اول در مورد اچ آی وی
 • اطلاع رسانی عمومی از طریق پنل پیام کوتاه اختصاصی باشگاه مثبت و ارسال پیامهای کوتاه در مورد اچ آی وی

جشن عید نوروز:

در اسفند ماه 1391 جشنی به مناسبت شروع سال جدید برپا شد و هدف از این جشن ایجاد همدلی و همراهی برای افرادی بود که از حمایت و محبت خانواده محروم شدند بود.

در این مراسم مراجعین با اجرای موسیقی زنده و به نمایش گذاشتن هنرهایشان فضای شاد و مفرحی را برای خود و اعضای باشگاه مثبت فراهم کردند. در پایان مراسم از آنها با اهدای هدایایی تحت عنوان سبد هدیه نوروز به صورت نقدی و غیر نقدی که شامل بسته غذایی، پوشاک و همچنین صرف نهار بود پذیرایی به عمل آمد.

خدمات مددکاری:

خدمات مددکاری از قبیل خدمات اجتماعی، حمایتی و پزشکی به شرح ذیل می باشد:

ü تماس با مددجویان باشگاه و پیگیری روند درمان و وضیت روحی  آنان بطور مستمر

ü عیادت از هریک از اعضای باشگاه ، زمانی که ایشان بدلیل ناراحتیهای عدیده در بیمارستان بستری میشدند.

ü 30 مورد ارجاع به کلینیک مثلثی به منظور انجام آزمایش HIV و انجام مشاوره پیش از آزمایش.

ü پیگیری وضعیت جسمی یکی از اعضا و معرفی ایشان به کلینیک دندانپزشکی

ü هماهنگی با ستاد اقامه نماز جمعه جهت پخش پوستر و بروشور باشگاه در نماز جمعه در هفته جهانی ایدز

ü معرفی 2 نفر از متاثرین اعضا به بهزیستی برای تخفیف شهریه مهد کودک و ثبت نام ایشان و تهیه لوازم مورد نیاز تحصیلی

ü پیگیری وضعیت جسمی یکی از اعضا باشگاه، و معرفی ایشان به بهزیستی برای تهیه سمعک

ü معرفی یکی از اعضا باشگاه به کمیسیون پزشکی در ارتباط با مشکل روانپزشکی که ایشان با آن درگیر بوده اند.

ü جلسه با مسئولین اردوگاه  درمان اعتیاد رمضان (درمان اجباری) و درخواست معرفی مبتلایان احتمالی به باشگاه مثبت. در این دیدار از باشگاه مثبت درخواست شد که ماهانه یک جلسه ی آموزشی در اردوگاه برگزار شود. (خردادماه 92)

ü برگزاری جلسه برای 100 نفر از بیماران اردوگاه رمضان با محوریت موضوع  پیشگیری از HIV

ü حضور تیم سیار در مناطقی مثل فوتبال ، چشمه موشک ، باغ خلج  و بازدید پاتوق های  مصرف مواد و ارائه آموزش صحیح تزریق مواد ، عدم استفاده از سوزن و سرنگ مشترک ، آموزش انتقال و پیشگیری از ویروس اچ آی وی و آموزش صحیح روابط جنسی ایمن و استفاده از کاندوم. (تیر ماه 92)

ü حضور تیم سیار در مناطقی مثل فوتبال ،  چشمه موشک ،  باغ خلج  و بازدید پاتوق های  مصرف مواد و ارائه آموزش صحیح تزریق مواد ، عدم استفاده از سوزن و سرنگ مشترک ، آموزش انتقال و پیشگیری از ویروس اچ آی وی و آموزش صحیح روابط جنسی ایمن و استفاده از کاندوم. (مرداد ماه 92)

ü حضور تیم سیار در مناطقی مثل فوتبال چشمه موشک باغ خلج ترمینال بروجرد و بازدید پاتوق های مصرف مواد و ارئه آموزش صحیح تزریق مواد ، استفاده از سوزن و سرنگ مشترک ، آموزش انتقال و پیشگیری از ویروس آچ.آی. وی و آموزش صحیح روابط جنسی و استفاده از کاندوم. (شهریورماه 92)

اطلاع رسانی به مددکاران بیمارستانهای ولی عصر و امیرالمومنین در خصوص تعامل بین باشگاه مثبت و مددکاری این بیمارستانها در خصوص رفع مشکلات افراد اچ آی مثبت

باشگاه مثبت اراک امیدوار است در سایه کرامت و لطف خداوند و با استعانت از مسئولین محترم استان به خصوص معاونت محترم پیشگیری سازمان بهزیستی در جهت کاهش بخشی از مشکلات افراد HIV مثبت گام برداشته و با ایجاد آگاهی در بین عموم افراد جامعه در جهت پیشگیری مثبت موثر و مفید واقع شود .

فهرست